Rolle me fëstek dhe sallam
Rolle me fëstek dhe sallam

Rolle me fëstek dhe sallam

Kuzhint.com

Perbersit;

200 ml qumësht, 3 vezë,

200 ml vaj,

1 pako maja (tharm)

miell sipas nevojes,

1 veze per lyrje,

Per mbushje;

250 qr sallam,

250 gr kaqkavall,

150 gr fistek te qeruar dhe te coptuar.

Përgatitje

Vendos majan apo ndryshe (tharm) në qumeshte të ngrohtë ku me pare e kemi qite mjaltin dhe e lenë atë në një vend të ngrohtë për tu fryre.

Në një ene i rrahe vezët dhe shtoni ne kete përzierje qumështin e vaket, vajin, majan, dhe kripën.

Ne kete mase shtoni miell sipas nevojës për të berë një mase kompakte.

Brumin e pregaditur e mbuluoni me një peshqir kuzhine dhe e lëni atë në një vend të ngrohtë për ta dyfishuar masen saj.

Pastaj marrim masen nga ena dhe e derdhim mbi tavolin e spërkatëni me miell duke bere nje brum qe te mos ngjitet ne duar dhe me nje thollojs e shtrin peten jo te trash e lyen me vaj dhe ne te i rendit perbersit e me siperm si ne foto, e mbeshtjell ne rrole dhe e vendos ne nje tepsi te lyer me gjalp duke e formu nje rrethe.

Nga ky brum me një thikë i ndane ne copa të barabarta (shih per me teper foton qe te orientoheni me mire)ku të gjithe pjeset e ndara duhet te ken një form dhe të jen te renditura mire siç tregohet në foto.

Mbasi te keni perfunduar te tere i leni qe te fryen per 25 min ateher ilyeni me te verdhen e ves.

Piqeni në furrë në temperatur 200 grad C për rreth 40 minuta,

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : brumera  role  fistek  sallam  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Mishë qengji dhe salate mikse nga TeGatuajm
Krofne te mbushura me çokolladë
 Paçe Koke