Rolladë për 15 minuta
Rolladë për 15 minuta

Rolladë për 15 minuta

Kuzhint.com

Përbërësit:

● 2 vezë,

● 1 vanilje sheqer,

● 1 filxhan sheqer,

● 1 filxhan kos,

● 1. 5 gota miellë,

● 1 pluhur pjekje,

● gjem vishnje, luleshtrydhe.

Përgatitja:

Furrën e nxehim paraprakisht në një temperaturë maksimale deri në 200 grad C.

Rrahim ne fillim vezët me sheqer vanilje, shtoni sheqer ngadalë, pastaj kos dhe miell me pluhur pjekje.

Tabaka e madhe per pjekje e mbulojm me letër per pjekje, qesim në te masën e pregaditur dhe piqet për 7-8 minuta në furrë.

Pasi te pjeket hekim peten nga tepsia dhe e kthejm atë në një pecet kuzhine të lagur dhe ngadal e rrotulloni ne role.

Pas 5 minutash, heqim peceten e kuzhines dheshtrijmne nje letër përsëri.

Pas 5 minutash e lyejm me gjem sipas shijes dhe rrokulliset (mbeshtjellet) përsëri duke formu nje role si ne foto dhe keshtu e lëmë qe të ftohtë.

E dekorojm me sheqer pluhur.

coolinarika.


Fjalet kyqe : embelsira  rollad  minuta  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Petulla amerikane
KREMI ÇUDIBËRËS
Mishe pule ne  shkopinj (shish qebap)