Role të vogla me kokos
Role të vogla me kokos

Role të vogla me kokos

Kuzhint.com

Perbersit per peten ;

-6 luge sheqer

-6 luge miell

-1 luge e vogel pluhur per pjekurina

-1 luge uje

-1 luge vaj

Perbersit per kremin;

-100 gr sheqer

-100 gr qokollate

-200 gr margarine

-1 gote uji qumesht

-200 gr qokollate

-100 gr sheqer

-150 gr margarine

-200 gr kokos

Tunden te bardhat e vezes derisa te formohet nje shkume e forte dhe pastaj gradualisht shtohet sheqeri, te verdhat e vezes dhe mielli i perzier me pluhur per pjekje dhe pastaj shtohet edhe uji dhe vaji.

Krejt kjo mase perzihet mire dhe qitet ne kallep me te madh, te lyer dhe te mbuluar me leter per pjekje per 10-15 minuta ne menyre te mbetet e bute sepse duhet ta bejme ne forme roleje.

Kesi peta piqen dy njesoj.

Kremin e ziejme duke perzier vezet me sheqer mire dhe i ziejme mbi avull per 10-15 minuta.

Pastaj shtojme cokollaten dhe e perziejme derisa te shkrihet dhe margarine.

Perziejme mire derisa te trashet sa te shihet fundi i enes gjate perziejes.

Petet e pjekura i lyejme me kremin qe te dyja me nga gjysmen e kremit dhe i ndajme ne shirita me gjersi 4-5 cm.

Pastaj secilin shirit fillojme ta bejme role nga pak dhe epresim me thike, pastaj prap vazhdojme me rolet dhe keshtu formojme majfte role te vogla.

Nese kremi rrjedh anash mos u brengosni sepse do te mbulohet me glazuren.

Glazura behet kur e vlojme qumshtin dhe sheqerin, pastaj shtojme qokollaten dhe margarine dhe e perziejme derisa te shkrihet mire dhe e leme te ftohet pak.

Qdo role e kalojme neper cokollate dhe pastaj neper kokos.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  role  vogla  kokos  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pogaqe
Keshilla per gatim: Si te ruajme ngjyren e bizeleve gjate zierjes?
Musakë me patate nga tegatuajm