Role me salcë kosi dhe manaferrat
Role me salcë kosi dhe manaferrat

Role me salcë kosi dhe manaferrat

Kuzhint.com

Përbërësit:

  • 4 vezë
  • 1 lugë çaji pluhur per pjekje
  • 100 g sheqer
  • 150 g miell

Kremi per lyrje:

  • 3 lugë krem kosi yndyrore
  • 100 g(salcë kosi) djathë
  • 100 g sheqer
  • 2 lugë kokrra manaferra ose sipas shijes ben edhe dredheza, vishnje, qershia etj.

Përgatitja:

Me një rrahse elektrike vezët i rrahim duke i shtuar sheqer, miell dhe pluhur per pjekje.

Nga të gjitha perbersit e rrahura fotmojm nje masë homogjene dhe e vendosim në një tepsi, te mbuluar me letër per pjekje.

Piqet në 180 C për 15 minuta.

Pasi te pjeket e mbeshtjellim pandispanjen pak me nje peshqir te lagur kuzhine te shtrirë në një sipërfaqe të sheshtë.

Kujdes hiqni letër pjekje dhe e leni qe peta te ftohetë.

Të gjitha perbersit i rrahim me njërrahse elektrike.

Marrim peten e ftohur dhe e shtrijm dhe e lyejm me krem pastaj ia vendosim edhe kokrrat e manaferrave dhe duke e rrotulluar ngadal e formojm nje role pastaj

fusim ne frigorifer te mbështjellë në një foli, e lënë për 10 minuta, ku pastaj hekem dhe e dekorojm duke e mbuluar me pak kerm te mbeteu, sheqer pluhur dhe çokollatëne rende, , ose çdo gjë tjetër qe keni si shije tuajen.


Fjalet kyqe : embelsira  role  salce  kosi  manaferrat  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Dietë e shpejtë me qumësht, 3 ditë për të rënë nga pesha
Torte e mirë me çokolladë
TORTE SHTRESORE