Role me mishe e pergaditur nga tegatuajm
Role me mishe e pergaditur nga tegatuajm

Role me mishe e pergaditur nga tegatuajm

Kuzhint.com

Perberesit:

800 gr mishe i bluar,

2 qepe te mesme,

1 karot,

100 gr buke e thermuar (prezlle),

1spec jeshil,

1 vezë,

2 luge gjelle veget (melmesa),

1 lug gjelle piper te zi,

1 piper te kuq te bluar,

pak vaj ulliri, kripe, majdanoz.

Perbersit shtese;

5 patate te mdha, 5 karota.

Per mbushje te roles duhen 3 deri 4 vez te ziera

Pregaditja;

Si fillim e kuaverdism qepen, karoten dhe specin jeshile te grir imet, pastaj ne nje ene te thelle vendosim mishin ku ne mes i qesim perbersit tjer si;100 gr buke e thermuar ose ndryshe (prezlle), 2 luge gjelle veget, 1 lug gjelle piper te zi, 1 piper te kuq te bluar, pak krip, majdanozin dhe ne fund nje vez.

Tere masen e perziejm me dore deri sa te behet e ngjeshur, pataj marrin nje foli dhe e shtrim kete mase ne 1 cm trashesi dhe mbi te i vendosim vezet e ziera me pare.

E mbeshtjellim ne form te rroles me foli ne te gjitha anet qe mos ti del avulli dhe e vendosim ne tepsi duke ia vendos edhe perbersit e tjer si patatet dhe karotat e prera ne katrore ku permdi to duhet te hedhim veget(melmesa).

E pjelim ne temperatur 200 grad duke e kontrolluar koh pas kohe se a jan zier.

Qe te merr ngjyren e preferuar mishi duhet ne fund kur te jet zier te ja hekni folin mishit qe te skuqet.

Ju befte mire!


Fjalet kyqe : gjellera  rrole  mishe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

 Lasagne me spinaq (lazanje)
Torte me molla
Briosh (Brioche)