Role me mermelat, luleshtrydhe dhe çokolladë
Role me mermelat, luleshtrydhe dhe çokolladë

Role me mermelat, luleshtrydhe dhe çokolladë

Kuzhint.com

Për pandespanin nevojiten:

5 veze, 3/4 filxhan çaj sheqer, 1 filxhan çaj miellë, një pluhur fryres, 1 sheqer vanile, pak kripë, 100 gr kakao, 1 lugë gjelle koniak.

Për mbushjen nevojiten:

1 e 1/2 filxhan çaj marmelad luleshtrydhe, (ose çfarëdo marmelate preferoni),

Për çokollatën sipër roles (nëse dëshironi ta vishni me çokollate):

150 gr çokollate, 1 lug çaji mjaltë, 1 lug çaji koniak, pak copa luleshtrydhe te freskëta dhe shkumë te bardhe (pana)për garniturë.

Përgatitja e pandispaniës:

Marrim mikseri dhe ne një en të thell i thyejmë vezët ia shtojmë kripen, vanilin, sheqerin e i rrahim për 7deri 8 minuta sa te fryhen masa e te bëhen si krem e trashe.

Ne vazhdimësi shtojmë një here miellin e një here konjakun dhe palosim me kujdes sasinë me një shpatull qe mos te humbasim fryrjen e vezëve.

Lyejmë mire me gjalpë tepsin e furrës dhe shtrojmë letër e gjalposim pak letrën.

Zbrazim sasinë nga mikseri dhe e shtrojmë me shpatull mire qe te ketë te njëjtën trashësi kudo.

E pjekim ne 200 grade për 10 deri 12minuta.

Sa është akoma e ngrohte dhe e bute shtrojmë letër te kuzhine dhe hedhim mbi te sheqer dhe e vendosim sipër pandesanin e pjekur.

I heqim letrën që ishte e shtruar dhe pastaj hedhim

mermelladen siper ku e shtrojmë me një luge ne tere sipërfaqen e pandispanjes

Me ndihme e letrës e mbeshtjellim ne rolo pandispanjen me marmelatën.

E leme te mbështjelle gjersa te ftohet qe te marri formë.

Kur ftohet i presim anët dhe e vëmë ne nje pjatanc dhe i hedhim kremin e çokollatës ku e lyejmë mire rreth e rrotull.

Vëmë copat e luleshtrydheve dhe shkumën (pana-santigi) dhe e vëmë ne ngrirje.

Përgatitja e kremit me çokollat:

Ngrohim krem qumështi ne një tenxhere te vogël.

Vëmë çokollatën ne një tas e shtojmë mjaltin.

Kur zjenë krem e qumështit e shtojmë edhe çokollatën.

E leme për 1minut e ne vazhdim përziejmë mire, shtojmë konjakun e përziejmë.

E leme te ftohet mire qe te kemi mundësinë te lyejmë rolene.


Fjalet kyqe : embelsira  role  mermelate  luleshtrydhe  qokollate  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Hani për ta mposhtur diabetin
Pogaçe nga patatet
Salate verore me patate