Role me fruta mali
Role me fruta mali

Role me fruta mali

Kuzhint.com

Perbersit per peten;

5 lug sheqer,

1 lug nisheste,

2 lug kakao,

Perberesit per mbushjen:

400 ml ajke,

80 gr Sheqer,

Nje pako sheqer vanille,

5 Fleta xhelatine,

300 gr Fruta mali te perziera (malina. boronica)

qokollad dhe malina,

Pergaditja:

Rrahim te bardhat e vezeve me mikser pastaj ia shtojme sheqerin.

Ashtu siqe jemi duke i rrahur te bardhat e vezeve ia shtojme edhe te verdhat.

Ne fund ia hedhim miellin e perzier me niseshten, kakaon peciven dhe e perzim brumin mire.

Derdhim brumin ne tepsi katrore te mbuluar me leter dhe e pjekim ne furre ne temperatur 175 Grad 12-15 minuta.

Pasi te pjekin peten e pjekur e vendosim ne nje lecke kuzhine te sperkatur me sheqer.

Per mbushjen zbusim xhelatinen ne uje te ftohet.

Ajken e rrahim me sheqerin dhe sheqer vanillen deri sa te trashet.

Xhelatinen e shkrim ne nje tenxhere te vendosur mbi zjarre ne temperatur te ulet pastaj e perzime me 3 luge gjelle ajke te rrahur.

E bashkojme me ajken e mbetur duke e perzier mire me tel kuzhine.

Me kremin e pergaditur e lyej tere peten pastaj ia hedhim ne siperfaqe frutat dhe e bejme peten role me kujdes.

Ne fund e mbulojm me nje shtres te holle me qokollad te shkrir dhe e dekorojm me malina si dhe e vendosim ne frigorifer te ftohet 2 ore.


Fjalet kyqe : embelsira  rrole  fruta  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me puding
Laprak me laker te bardhë nga Brunilda Nuhu
Konsumoni dhe dobësohuni me molla