Roladë me patate
Roladë me patate

Roladë me patate

Kuzhint.com

Përbërsit:

1 dl e ujit mineral, 1 dl e birrës, 2 dl vaj, 250 g patate të ziera 100 g sheqer, 1 lugë gjelle kakao, miell, 1 pako epluhur pjekje.

Për mbushjen:

5 lugë bollgur, 4 uji dl, 1 dl lëng portokalli, 100 g sheqer, 50g kajsi të thata, 50 g bruznica te thata.

Për lustër:

100 g çokollatë e errët, 2 lugë vaj, kokrriza çokollade për dekor.

PËRGATITJA:

Ne nje ene bashkojme ujin edhe birren dhe ne te shtojme patatet e ziera te bluara shtojme kakaon, sheqerin dhe 1 peciv.

Shtojme miellin per te formuar pandispanj.

E hedhim ne nje tepsi katrore te shtruar me leter kuzhine dhe e pjekim per 25 min ne tem. 200 grad.

Nderkohe pergadisim mbushjen me lengun e portokallit duke ia shtuar ujin edhe sheqerin sa te vloje masa ia shtojme kajsit dhe bruznicat duke i perzier ia shtojme edhe 5 luge bollgur dhe e perziejm mire qe te mos behet gruda.

E leme te ftohet pastaj e marrim peten e largojme nga tepsia dhe e lyejm me masene pergaditur dhe e bejm rolad.

Pastaj shkrijm cokoladen dhe ia hedhim siper dhe e dekorojme me kokrriza çokolade.


Fjalet kyqe : embelsira  rolad  patate  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tatli me kokos nga M.D-G
EMBELSIRE ME VANILJE
Krofne nga Lulja La