Roladë me kremë kokosi
Roladë me kremë kokosi

Roladë me kremë kokosi

Kuzhint.com

Përbërësit

5 Vezë, 8 lugë sheqer,

9 lugë mielle gruri,

8 lugë pluhur çokollatë,

2 lugë me ujë,

1 lugë gjelle ekstrakt vanilje.

Pergaditja:

Ne nje ene te rthelle i qesim te bardhat e vezeve dhe i rrahim me mikser derisa te behet nje shkume dëbore shumë e fortë pastaj ia shtojm sheqerin gradualisht dhe e rrahim prap per 5 minuta pastaj ia shtojm te verdhat e vezë, nje nga nje duke i rrahur edhe kto me mikser dhe ne fund ia shtojm edhe miell, çokollatën e tretur me dy lugë ujë dhe vaniljen.

Masen e pergaditur e qesim ne nje tepsi te shtruar me leter per pjekje dhe evendosim ne furre te parangrohur ne 180 grade qe te piqet.

Pasi te jete pjekur mire pandispanjen e hekim nga furra dhe e rrotullojm në një sipërfaqe të mbushur me një leckë të lagur dhe e lem qe të ftohtë.

Perbersit per mbushje:

Një pako qumështe i kondensuar,

Një pako e madhe me kokos te bluar.

Pergaditja per mbushje:

Ne nje ene qesim qumshtin dhe kokosin dhe enen e vendosim mbi nxehje të ulët qe të ngrohet vazhdimishtderi sa te merr nje vlim duke e peryier vazhdimisht de me kete mas e lyejm peten e ftohur dhe pastaj e rrotullojn deris ta formojm nje role si ne foto dhe ne fund e zbukurojmsi ne foto ose sipas shijes qe keni.

Nese e gatuani ateher ju beft mire!Receita de hoja


Fjalet kyqe : embelsira  role  krem  kokosi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Gjoks pule te ferguar
kifle te vecanta
 Schnitzel me speca dhe makarona