Roladë me banane dhe çokoladë nga Albana Osmani
Roladë me banane dhe çokoladë nga Albana Osmani

Roladë me banane dhe çokoladë nga Albana Osmani

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

450 gr keksa te bluar, 200 gr margarin, 5 lug gjelle kakao, 3 dl qumesht, 1 dl sheqer dhe 1vez, 200 gr qokollat, 50 gr qokollat te bardh, 1kg banane

Pregaditja e recetës :

Se pari ne një ene te thelle i qesim keksat e bluar.

E shkrijm margarinin dhe e hedhim ne enen tek keksa dhe i perziejm mire.

Pastaj ja hedhim kakaon dhe sheqerin dhe i perziejm pastaj perseri. ja shtojm edhe vezen dhe qumeshtin dhe i perziejm mire derisa te formohet një mas homogjene.

Shihet edhe tek fotoja.

Pastaj e marrim një cop folie dhe mbi te e qesim masen e pregaditur dhe e ngjeshim me duar si ne foto.

I qesim bananet dhe e bejm ne form roleje.

Pastaj e shkrijm qokollaten.

Qokollates i qesim pak vaj gate shkrirjes qe te shkelqej me shume.

Qokollaten e shkrir ja qesim roles dhe e futim ne frigorifer derisa te shkrihet edhe qokollata e bardh pastaj ja qesim edhe qokollaten e bardh si dekor.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  rolade  banane  qokolade  albana  osmani  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Sheqerpare
Keksa me form lepuri
Antipast me pershut ,djathe dhe domate