Rolad me neskafe
Rolad me neskafe

Rolad me neskafe

Kuzhint.com

Për 6 persona do të duhet 120 g miell, 170 gram sheqer pluhur, 5 vezë, 125 g gjalpë, 3 luge neskafe dhe 3 lugë raki cfr do lloji ose rum. Pergaditja: Ne nje ene te thelle thyejm vezet dhe 1 te verdh te vezez e ndajm anash per fillin.

Rrafim vezet sbashku me sheqerin deri sa amsa te fryhet si brumi i revanis dhe pastaj ia shtojme miellin dhe 1 peciv dhe 1 vanilje. masen e perzier e hedhim ne nje tepsi katrore te shtruar me leter dhe e pjekim per 20 min ne 160 grad.

Pasi te piqet e mbulojme me nje leck te paster e leme te zbutet ku ne anen tjeter shkrijme gjalpen dhe ne te hedhim 3 luge te gjelles neskafe dhe 3 luge raki dhe duke e perzier ia hedhim edhe sheqer pluhurin dhe 1 kuqe te vezes marrim masen e pergadiur te trashur e lyejm peten dhe e bejme rolad duke e lene ne frigorifer per 3 ose 4 ore sperkatet me sheqer pluhur.


Fjalet kyqe : embelsira  rolad  neskafe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…



Recetat e rekomanduara :

Perime te ferguara me orize
Biskota me nisheste
Tatli  me kokos nga tegatuajm.com