Rolad me mak
Rolad me mak

Rolad me mak

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

Qumësht 500ml, 5 lugë sheqer, Kripë 1 lugë çaji, 1 maja të freskët, 250 g gjalpë, 200 gram lulekuqe ( Mak), 200 ml qumësht, 10 lugë sheqer, 5 lugë xhem kajsie

Pregaditja e recetës :

Ne nje ene vokim qumeshtin dhe ne te shtojme sheqerin dhe majan e fresket qe te bymehet.

Ne anen tjeter sitim miellin dhe shtojme vajin gradualisht shtojme majan ne miell dhe ulim brumin me 500 ml qumesht te voket me 5 luge sheqer dhe pak krip.

Ndajme brumin ne 3 pjese dhe secilen pjese ndjam ne 5 pjese te barabarat. lyejm brumin me mbushjene pergadtur me qumesht ne te cilen kemi hedhur makin sheqerin dhe xhemine kajsis pastaj kemi shtuar edhe gjalpen e shkrire pasi ta kemi lyer mire i rrotullojme duke bere si rolad njelloj sikurse ne foto dhe i rendisim ne nje tepsi t elyer em gjalp ose te shtruar me leter kuzhine.

I pjekim ne tem 200 grad per 20 min.


Fjalet kyqe : embelsira  rolad  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Lëngu që shëron kollën me shpejtësinë e vetëtimës
Embelsir e shpejt per tu pregaditur
Melemi  për hemoroide