Rolad me  krem kokosi dhe luleshtrydhe
Rolad me krem kokosi dhe luleshtrydhe

Rolad me krem kokosi dhe luleshtrydhe

Kuzhint.com

Përbërësit për petën: 6 vezë 6 luge sheqer 8 lugë miell 1 lugë çaji pluhur për pjekurina Përbërësit për fillin: 1 qese puding vanile 300 ml qumësht 4 lugë sheqer 125 gr margarin 7 lugë kokos 6 lugë sheqer 200 gr dredheza (luleshtrydhe) Per dekorim; 100 gr dredheza (luleshtrydhe) dhe kokos Përgatitja: Ndajmë të verdhat e vezëve nga të bardhat dhe i rrahim veq e veq me nga 3 lugë sheqer.

Pastaj i bashkojmë dhe ne fund ia shtojmë edhe millin e perzier me plur per pjekje dhke i pezier ngadal me tel kuzhine.. Masen e perzier mirë e qesim në tepsi të shtruar me letër të yndyrshme.

E pjekim në temperaturë 180*C rreth 15 minuta. Pasi te jet pjekur mire pandispanja e largojm nga tepsia, ia hekim letren dhe e mbështjellim me një leckë të lagur dhe e lejmë anash që të ftohet. Në ndërkohë përgatisim fillin: Ziejmë pudingun me qumësht dhe sheqer si çdo puding tjetërdhe e leme qe te ftohet.

Pas te jet ftohur ia shtojmë margarinën e perzier me sheqer dhe kokosduke i perzier te gjithe se bashku me mikser mirë (e ndajm nje pjes te vogel te kremit qe te lyejm dhe ta dekorojm siper). Marrim peten dhe e shtrijm, pastaj e lyejm me kremin e pregaditure, dhe e rrafshojm mire ku ne mesi ia qesim dredhezat(luleshtrydhet ) e prera dhe e mbeshtjellim ngadal rrolladen Rolladen e lyejm siper me kremin e ndar dhe e dekorojm me kokos dhe dredheza (luleshtrydhe) dhe e leme qe te ftohet,


Fjalet kyqe : embelsira  rolad  krem  kokosi  luleshtrydhe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Buk shtepije
Llumi i kafes turke: enkas për bukurin dhe shtëpin
Biskota interesante me arra