Rolad me kokos dhe banane nga tegatuajm
Rolad me kokos dhe banane nga tegatuajm

Rolad me kokos dhe banane nga tegatuajm

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

8 vez, 8 luge gjelle sheqer, 10 lug gjelle arra te bluara, 2 lug gjelle mill, 1 luge gjelle kakao, 50 gr qokollad te grimcuar ne rende, 1 peciv, 100 gr kokos, 1 sheqer vanil, filli;, mermelad kajsie, 3 banane., 100 gr qokollad per lyrje, 50 gr kokos

Pregaditja e recetës :

Tunden me mikser 8 vez me 8 luge sheqer derisa te fitohet nje mas e trashe.

Ne kete mas te ftuar ia shtojm 10 lug gjelle arra te bluara, 4 lug gjelle mill, 1 luge gjelle kakao, 50 gr qokollad te grimcuar ne rende si 1 sheqer vanil dhe 1 peciv.

Pandispanjen e fituar keshtu e qesim ne tepsi katrore te mbuluar me leter per pjekje ku e fusim ne furr me pjek ne temperatur 200 grad dune ja slur temperaturen ne 180 grad.

Mbasi te jet pjekur torta e lem qe te ftohet mir te mbuluar me pecet kuzhine dhe e mbeshtjellim qe ta merr formen e rrollades qe sa me leht te jet kur ta pregaditim.

Marrim peten dhe e shtrijm siq esht me peceten e kuzhines dhe e lyejm me mermelad pastaj i qerojm bananet duke ja prer skajet dhe i vendosi m mbi pet dhe keshtu e mbeshtjellim rolladen ngadal qe mos te na prishet.

Ne fund e lyejm me qokollad te shkrir ne te gjitha anet dhe e dekorojm me kokos.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  rrolad  kokos  banane  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pogaqe (kifle) me gjem nga maku
Kekë laraman nga Brunilda Nuhu
Rolle me fëstek dhe sallam