Rolad me banane
Rolad me banane

Rolad me banane

Kuzhint.com

Perbersit:

 • 6 ve
 • 2 luge uje te vale
 • 150 gr sheqer pluhur
 • 60 gr miell
 • 50 gr arra te bluara
 • Nje pako sheqer vanilje
 • 2 lug gjelle kakao

 • 400 ml qumesht
 • 250 gr margarine
 • 1 puding vanile
 • 150 gr sheqer pluhur
 • 2-3 banane
 • 2-3 luge qokollad e grimcuar

Pergaditja:

Te kuqet e vezeve e perzieni me 75 gr sheqer pluhur derisa te zbardhet masa.

Te bardhat tunden veqmas me 75 gr sheqer derisa te fitohet nje shkume e forte.

Ne masen me te kuqet e vezeve e qitni ujin e vale dhe e perzieni dhe ngadale e shtoni miellin e perzier kakao dhe me arrat e bluara dhe sheqerin e vaniljes dhe pastaj ne kete mase shtohet edhe shkuma e fituar nga te bardhat e vezes dhe perzihet ngadale me luge qe te mos bie vellimi.

Kjo mase qitet ne tepsi duke ia bere dizajnin siq shinet ne foto dhe duke e futur ne furr te nxeht per 3 min sate teret pak pastej e jek pren furre dhe masen e mbetur ja shton edhe2 lug kakao e perzin me tel dhe e qet mne tepsi ku dhe piqet ne temp 180 grade per 20 minuta. Pandispanjen e pjekur e largojme nga tepsia dhe e pluhurosim me sheqer dhe e mbeshtjellim me lecke kuzhine ne forme rolate dhe e leme te qendroi qe te marr formen e rolades.

Filli pergaditet duke zier nje puding me 400 ml qumesht dhe lihet te ftohet ne temp. dhome dhe qe te mos e formoj shtres ne siperfaqe i qesim sheqer persiper pastaj e marim margarine dhe e tundim me sheqerin pluhur derisa te formohet nje mase homogjene kue e bashkojme me pudingun e zier dhe i qesim qokollaten e grimcuar.

Kete mase e leme ne frigorifer per 30 minuta dhe pastaj e shtrijme pandispanjen dhe e lyejme ne krejt siperfaqendhe ne mes i vendosim bananet dhe e mbeshtjellim ne forme rolade

Ju befte mire.


Fjalet kyqe : embelsira  rollad  banane  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Si te gatuajm biskota pavesini me nutella
Tortë me lajthi
Speca ne furr me hudhur