Rolad fantastike
Rolad fantastike

Rolad fantastike

Kuzhint.com

Perbersit per peten e pare:

3 luge gjelles sheqer

6 luge gjelles miell

Per peten e erret:

5 luge sheqer

10 luge miell

2 sheqer vanilje

200 gram arra te bluara

Per lusteim 100 gr çokollad e zeze, disa kube gjalp, arra te bluara per dekorim.

Per lyerje: xhem nga kajsia apo çfare do qe ju ka qelluar.

Pergaditja: Rrahim vezet me sheqerin dhe pasi te shkumohen per 20 min ia shtoni miellin duke e perzier me tel kuzhine, masen e hedhim ne nje tepsi me leter per pjekje dhe epjekim per 20 min ne 150 grad.

Pasi te piqet e pergadisim peten e erret njelloj duke rrahur vezet me sheqerin pasi te shkrihet sheqeri ia shtojme moellin edhe arrat peciven dhe vanilen.

I hedhim ne nje tepsi katrore me leter per pjekje dhe e pjekim per 20 min ne 150 grad.

Petat e pergaditura i ftohim dhe marrim peten e bardhe e lyejm me xhem kajsis dhe e reotullijm nderkoh edhe peten e erret e lyejm dhe ne fillim e vendosim siper petes se zez dhe bashkarisht i rrotullojm njelloj sikurse ne foto.

Me kujdes qe te mos qahet e vendosim ne nje ene te gjate dhe e pergadisim çokoladen duke e shkrir ne avull me gjalp ia hedhim siper dhe e dekorojm me arra te grimcuara.

Ju befete mire...


Fjalet kyqe : embelsira  rolad  fantastike  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

PogaQe me djath ne brum
Kifle suedeze me kanell
Vezët të shëndetshme edhe për sy!