Rolad  dy ngjyrshe
Rolad dy ngjyrshe

Rolad dy ngjyrshe

Kuzhint.com

Perbersit ; 8 vez 8 luge gjelle sheqer 10 lug gjelle arra te bluara 2 lug gjelle mill 1 luge gjelle kakao 50 gr qokollad te grimcuar ne rende 1 peciv 100 gr kokos 1 sheqer vanil filli; mermelad kajsie 3 banane. 100 gr margarin 100 gr kokos Per lyrje; qokollad te shkrir dhe kokos Pergaditja e petes; Tunden me mikser 8 vez me 8 luge sheqer derisa te fitohet nje mas e trashe.

Ne kete mas te ftuar ia shtojm 10 lug gjelle arra te bluara, 4 lug gjelle mill, 1 luge gjelle kakao, 50 gr qokollad te grimcuar ne rende si 1 sheqer vanil dhe 1 peciv. Pandispanjen e fituar keshtu e qesim ne tepsi katrore te mbuluar me leter per pjekje ku e fusim ne furr me pjek ne temperatur 200 grad dune ja slur temperaturen ne 180 grad.

Mbasi te jet pjekur torta e lem qe te ftohet mir te mbuluar me pecet kuzhine dhe e mbeshtjellim qe ta merr formen e rrollades qe sa me leht te jet kur ta pregaditim. Marrim peten dhe e shtrijm siq esht me peceten e kuzhines dhe e lyejm me mermelad pastaj i qerojm bananet duke ja prer dhe shtypur qesimkeksat e bluhura. margarineh dhe kokosin i perziej mire dhe i vendosim ne mes dhe keshtu e mbeshtjellim rolladen ngadal qe mos te na prishet.

Ne fund e lyejm me qokollad te shkrir ne te gjitha anet dhe e dekorojm me kokos. Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  rolad  ngjyrshe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Sallat me patate
Molle të pjekur me salcë dhe rume
Ëmbelsirë  e pa pjekur