Rizoto me sos domatesh dhe mishe pule
Rizoto me sos domatesh dhe mishe pule

Rizoto me sos domatesh dhe mishe pule

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

2 qepe te mesme , 2-3 thelpinje hudhra , dy speca vaj veget piper te zi , piper fara te bluhura te piperit te kuqe, chicken biryani (erza) domate pure , kofshat te pules oriz

Pregaditja e recetës :

Prejm imet 2 qepe te mesme. 2-3 thelpinje hudhra, dy speca pastaj i qesim ne nje tigan me vaj.

Shtojm veget, piper te zi, piper fara bluhuta te piperit te kuqe, chicken biryani (erza) domate pure dhe i perziejm te gjitha se bashku.

I fergojm dhe pastaj ia shtojm edhe kofshat (ose te plota ose te prera ne copa si te deshironi (kaqikat) e pules.

Se bashku i fergojm ne temperatur mesatare.

Orizin e ziejm si gjithemon vetem me uje dhe krip si pilaf dhe ne fund e sherbejm dhe bejme dekorimin si ne foto

foto---https://en. wikipedia. org/wiki/Chilli_chicken


Fjalet kyqe : gjellera  rizoto  sosdhe  mishe  pule  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Nazlifatme gatuar nga Elmira  Abdul Dezlili
Berlina me gjeme
Bruschetta me domate dhe ullinje