Rizoto me gjoksë pule dhe sos me erza te ndryshme nga; tegatuajm.com
Rizoto me gjoksë pule dhe sos me erza te ndryshme nga; tegatuajm.com

Rizoto me gjoksë pule dhe sos me erza te ndryshme nga; tegatuajm.com

Kuzhint.com

Rizoto me gjoksë pule dhe sos me erza te ndryshme te pergaditura nga; www. tegatuajm. com

Per pergaditjen e kesaj pjate ju duhen keta perberes:

  • 350gr Gjoks pule i prere ne copa ne vogla
  • 300ml Ajke
  • Ereza te ndryshme:Borzilok, rosmarin, thymian, majdanoz
  • Krip, piper i zi, piper i kuq nje maje thike.

Pergaditja:

Hedhim vaj ne tigan dhe e vendosim mbi zjarre pastaj ia shtojme mishin e bardh dhe e lem te pjeket mire deri sa te merr ngjyre te kafte ari.

I hedhim pak krip, piper te zi pastaj ia shtojme ajken dhe te gjitha erezat.

E lem mbi zjarre edhe 3-5 minuta deri sa ajka te trashet.

Risotto-n e pergadisim sipas udhezimeve qe shenojne ne pako.

Te servohet ne pjate duke hedhur spari risoton ne mes te pjates pastaj rrethe e qarke sosen e pergaditur me ajke dhe gjoks pule.

Dekorimin e bejme me ca fleta borzilok te fresket.


Fjalet kyqe : rizoto  gjokse  pule  erza  ndryshme  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

SALLATË ME PERIME .
Tri ide te ndryshme vetem me nje gatim
Qofte pule