Rizoto me bizele dhe karota tegatuajm.com
Rizoto me bizele dhe karota tegatuajm.com

Rizoto me bizele dhe karota tegatuajm.com

Kuzhint.com

Perbersit;

  • 3 filgjana oriz
  • 100gr bizele
  • 1 karot 100gr
  • gjalp
  • 1 qepe.
  • melmesa sipas deshires
  • 6 gota uje

Pergaditja;

Hedhim gjalpin ne tenxhere e leme te shkrije me pas hedhim qepen e prere imet e fergojm pak dhe me pas i hedlim bizelet dhe karoten e prere ne copa te vogla i skuqim pak dhe me pas hedhim orizin Vlojme 6 gota uje dhe i heldhim gjysmen e ujit qe te zjej orizi pasi te kete pire ujin i hedhim pjesen e mbetur e mbulojm mire me kapak dhe e leme te ziejme derisa te kete pire ujin te gjithe.

E servojm si ne foto ose sipas deshiresl

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : gjellera  rizoto  bizele  karota  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tespishte nga Valbona Hoxha
SI TË SHKRINI AKULLIN NË NGRIRJE
Qorbe  dimerore