Rigoni si dhe vetit e tij si përbërs
Rigoni si dhe vetit e tij si përbërs

Rigoni si dhe vetit e tij si përbërs

Kuzhint.com

Shumica prej nesh e njohim rigonin si një erëz në kuzhinën tonë të cilin e përdorim për t’u dhënë aromë dhe shije gatimeve tona.

Ndoshta nuk i keni dhënë rigonit rëndësinë e duhur.

Rigoni është një bimë aromatike me veti vepruese mbrojtëse të rëndësishme për organizmin tonë.

Në bazë të disa studimeve, duket se ka 42 herë më shumë veti antioksiduese të rëndësishme sesa molla.

Përdoreni rigonin në sallatat tuaja, në salcat që përgatisni dhe në perime.

Rigoni po ashtu është i pasur me veçori antibakteriale, duke përfshirë vajin timol dhe karvakrol.

Hulumtimet kanë treguar që këto dy komplekse ndalin rritjen e shumë llojeve të baktereve.

Rigoni është efektiv te aknet, artriti, sëmundjet kancerogjene, gjendja inflamatore dhe mutacionet e qelizave.

Nxit tretjen dhe funksionimin e mëlçisë dhe stomakut, si dhe në mënyrë të suksesshme aplikohet te inflamacioni akut dhe kronik i sinuseve, virozat, gripi dhe ftohja, por edhe te dhimbja kronike e kokës.


Fjalet kyqe : llojet  perbersve  rigoni  vetit  perbers  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kungullur
Çaji pije e mirë për shëndetit ton
Revani e shpejt