Ricotta e kakao
Ricotta e kakao

Ricotta e kakao

Kuzhint.com

Perbersit.

500 gr ricotta e frske,

30 gr kakao,

150 gr sheqer,

100 gr qumesht,

2 feta me xhelatin (e gjeni ne supermarket me kete emer (fogli di gelatina ),

1 luge me rum (pije ),

copa cokollate.

Pergatitja.

Ne nje pjate shtojme 2-3 luge me uje te ftohte dhe ne te shtojme xhelatinen dhe e lem njeane per momentin.

Ne nje tenxhere shtojme qumshtin dhe e vendojme ne zjarre te ngrohet.

Ne nje ene mikesojme me mikser ricotten sheqerin dhe kakaon dhe rumin per disa min derisa masa te jete e lirshem.

Pasi quemeshti eshte ngrohur ne te shtojme edhe xhelatinen duke e perzier me luge derisa te shkrihet.

Me pas tek qumeshti shtojme edhe pjesen e masen se ricotes brenda dhe e perzijme mire me luge derisa te filloj te troshet pak.

Me pas e heqim nga zjarri e lem pak sa te ftohet per nja 10 min, pastaj marrim tava te vogla siç eshte ne foto dhe brenda hedhim me luge nga krema.

Pasi jane gati i fusim ne frigo per rreth 3-4 ore, perpara se ti servirim, dhe me pas i permbysim ne nje pjate dhe siper shtojme copa te cokollates siper per dekurim.


Fjalet kyqe : embelsira  ricotta  cacao  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me form shahu
SHTOGU-BIMA E CILA ESHTE SHUME E DASHUR TEK NE
Dieta me ujë, efikase për të rënë në peshë