Rezultatet e kësaj recete kanë shokuar mjekët
Rezultatet e kësaj recete kanë shokuar mjekët

Rezultatet e kësaj recete kanë shokuar mjekët

Kuzhint.com

Përbërësit:

1. 5 litra ujë,

3 tufa të lidhura me majdanoz,

1 kg limona dhe

sodë bikarboni

Përgatitja:

Lëvoren e limonit ta pastroni me sodë bikarboni, në mënyrë që të largohen papastërtitë prej saj.

Ujin ta vloni

dhe e lini të ftohet.

Limonin ta preni në rriska, e majdanozin e imtësoni dhe e shtoni në ujë të ftohtë.

Të gjitha bashkë i mbuloni dhe i lini të qëndrojnë për një ditë në frigorifer.

Në fund përzieni gjithçka

dhe vendosni në enë prej qelqi. Çdo ditë ta pini nga 1 decilitër.

Nuk është aspak risi nëse themi se limoni dhe majdanozi janë artikuj të shëndetshëm ushqimorë.

Në fakt, majdanozi në përgatitjet e përditshme të ushqimit është aleat i shëndetit, pasi që shija e

saj rregullon gjithçka.

Majdanozi përmban dy substanca të veçanta, shumë të rëndësishme për

shëndetin.

Në grupin e parë hyjnë vajrat eterike natyrale, e në të dytin flavanoidet.

Krahas këtyre, është

e pasur me vitamina C,

A dhe K, prandaj sugjerohet ta konsumoni më shumë gjatë sezonit

të ftohjeve dhe të gripit. Mbi gjithçka, gjethet e majdanozit janë treguar të shkëlqyeshme

në sekretimin e substancave të dëmshme nga organizmi ynë dhe përmirëson qarkullimin.

Nëse majdanozit i shtojmë edhe limon dhe prej tyre përgatisim lëng, do të fitojmë pijen

e cila zvogëlon nivelin e kolesterolit në gjake


Fjalet kyqe : keshilla  rezultatet  kesaj  recete  kane  shokuar  mjeket  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Speca te mbushur (dollma) me mishe
Biskota te mbushura me gjeme molle nga Egzontina Ismaili
Mbroni organizmin tuaj duke konsumuar kos