Revani shumë e shpejt
Revani shumë e shpejt

Revani shumë e shpejt

Kuzhint.com

Perbersit;

250 gr Miellë,

180 gr Sheqer,

30 gr Kakao,

Nje pako pecive,

135 ml Vaj,

5 Luge qaji sok molle,

275 ml Uje te ftohet,

150 gr Qokollad dhe kokos per dekorim.

Pergaditja:

Bashkojme miellin, sheqerin,, peciven ne nje ene te thelle dhe i perzime.

Ia shtojme vajin, sokun e molles, ujin dhe e perzijme te gjithe masen deri sa te behet brume duke e ndar ate ne dy pjes ku njeres i hedhim kakao dhe prap e perziejm.

Marrim nje tepsi e lyejm me vaj.

Derdhim gjysmen e brumin aty dhe e vendosim menjehere ne furre te pjeket ne temperatur 180 Grad per pak minuta derisa te formoj ne kore te holle pastaj e hekim nga furra tepsin dhe mbi te hedhim edhe pjesen tjeter te brumit dhe prap e pjekim per afro 20 minuta.

Pasi te pjeket e largojme nga furra e lem te ftohet. dhe e dekorojme embelsiren siper me qokollad te shkrir ne avull dhe kokos ose sipas deshires qe keni.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  revani  leht  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pastice me kos, veze e djathe
Biskota me mielle misri
Pandispanj me sherbet (revani)