Revani me qokollad
Revani me qokollad

Revani me qokollad

Kuzhint.com

Përbërësit: 8 vezë të freskëta, 9 lugë sheqer, 10 lugë miell. 60 gr qokollad ne rende 60 gr rrush te terurdhe te zbuturne uje te valuar 1 pako me peciv Sherbeti ; 250 gr sheqer, 5 gota ujë, 1 pako sheqer vanilje, Per dekorim; qokollad te shkrir ne avull Përgatitja: Tunden te bardhat e vezëve me sheqer me mikser gjersa të krijohet një shkumë e qëndrueshme qe të fryet vëllimin. Shtohen të verdhat e vezëve një nga një duke i tundur vazhdimisht. Hidhet mielli i perzier me vanil me lugë jo te hidhet i teri duke e përzier nga lartë-poshtë ne kete rast me tel kuzhine jo me mikser që të mos ulet volumi. Ndahet nje pjea nga masa dhe ne te i shtohet qokollada dhe rrushi dhe pastaj e perziejm mire me tel. Derdhet në tepsi të lyer me yndyrë e të përmillur njeher masa e verdhe ku rrafshohet mire dhe mbi te hidhet edhe masa e ndar me qokollad ne renden dhe rrush te terur po jo ne ter siperfaren po vende vende dhe e marrim nje pirun dhe masen e perziejm nga lart posht ne form te shkronjes S qe te duket si ne foto. Futet në furrë të nxehtë me temperaturë180 gradë C për t’u pjekur deri sa te merr ngjyren e deshirtar(shih foton). Gjatë pjekjes furra nuk hapet.

Pasi të ftohet, hidhet sherbeti i vakët. dhe kur te ftohet e dekorojm me qokollad te shkrir mbi avull.

Pritet si te deshironi. Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  revani  qokollad  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kifle pa vezë
Biskota me cokolad kokrra
Jiaozi në Kinë- Ravioli në Itali- Pelmeni në Rusi