Revani me pjeshka
Revani me pjeshka

Revani me pjeshka

Kuzhint.com

Perbersit; 6 vez, 6 luge sheqer, 1 pesiv 2 lug kakao 8 luge miell, 1 kg pjeshka ose me shume sipasnevojes 100 gr gjeme kumbulle 50 gr sheqer pluhur perdekorim Pergaditja; Ne fillim pastrojm pjeshkat i kullojmdhe i ndajm ne gjysma duke ia hequr farat. Marrim nje ene i qesim vezet dhe sheqerin dhe i rrahim me mixer derisa te trashet masa mire pastaj ia qesim millin e perzier me peciv dhe kakao nje nga nje me lug duke e perzier tani me tel kuzhine.

Masen e fituar e qesim nje tepsi te shtruar me leter perpjekje dhe te lyer me vaj pastaj renditim pjedhkat si ne foto duke i vendosur pjeshkave ne mes gjeme kumbulle dhepastaj e pjekni ne furre ne temperatur 200 grad (shih foton) Pasi te jet pjekur e dekorojm me sheqer pluhur. Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  revani  pjeshka  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Veze te ferguara me domate dhe djathe
Kendella me kumbulla
PJESHKA nga Egzontina Ismaili