Revani me miellë orizi
Revani me miellë orizi

Revani me miellë orizi

Kuzhint.com

Revani me miellë orizi(griz)për sot nga Ledion Stars

4 kokrra vezë,

1 gotë sheqer,

1 gotë kos,

1 gotë vaj,

2 gota griz(miellë orizi),

1 gotë miellë,

1 vanilin.

Sherbeti :

3 gota ujë,

2. 5 sheqer,

gjysëm limoni.

Sherbeti zihet lihet te ftohet revanija e vakt sherbet i ftohet.

Përgatitja:

Ne fillim rrahim vezet me sheqer derisa të behet nje shkum e trash pastaj ia shtojm edhe përbërsit tjer më radh i bashkojm mir duke i perzier me tel kuzhine dhe masen e fituar e qesim ne tepsi te lyer me gjalp dhe e pjekim ne 180 grad si ne foto.


Fjalet kyqe : embelsira  revani  mielle  orizi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Gjoks pule me ajkë dhe djathë macarela
Ëmbëlsirë me biskota
QOFTE  ME PERIME