Revani me griz dhe sherbet
Revani me griz dhe sherbet

Revani me griz dhe sherbet

Kuzhint.com

Përbërësit:

7 vezë te fresketa,

7 lugë me sheqer,

7 lugë me mielle,

7 lugë me griz,

1 sheqer vanilje,

1 L qumësht,

8 lugë sheqer,

Përgatitja:

Vezët dhe sheqerin i rrahim me mikser për së paku 15 min.

Shkumës së fituar ia shtojmë gradualisht miellin, grizin dhe sheqer vaniljen.

Masën e përzijmë mirë me lugë, e derdhim në tëpsin e lyer ma vaj dhe e fusim në furrë të nxehur gjerë në 200*C

Pas 5 min. temperatura e furres ulet për 50*C.

Revanija pjeket afër 30 min. në 150*C

Rovanisë së vakët ia hedhim shërbetin nga qumshti dhe sheqeri te cilin paraprakishtë e kemi zier dhe ftohur mirë.

Past kjo ravani pergatitet pa pluhur per pjekurina, dhe ju mendoni qe nuk do keni sukses ne

pergatitje ateher mund edhe tia shtoni 1/2 e pluhurit per pjekurina(peciv)

ju beft mtre!


Fjalet kyqe : embelsira  revani  griz  sherbet  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kifle te zeza me sherbet
KROKETA ME PATATE E DJATHE
PËR ÇFARË BËN MIRË TRUMZA?