Revani me arra dhe sherbet
Revani me arra dhe sherbet

Revani me arra dhe sherbet

Kuzhint.com

Për tortë është e nevojshme: 200 g arra, 125 g miell, 4 vezë, 90 g gjalpë, 90 g sheqer, 1 qese sheqer vanilin-, 1 lugë çaji pluhur pjekje, 1 limon dhe kripë. Për shurup është i nevojshëm: 125 g sheqer, 1/2 limoni, 1 shkop e vanilje, 1 lugë kanellë dhe 2 lugë raki greke (ose raki). Mix 70 g gjalpë me vanilje dhe sheqer, pastaj shtoni te verdhat e vezëve deri sa te jen fryrë ne nje shkume te trash. Shtoni miellte perzier me pluhur per pjekje, 150 g arra te copëtuara imët dhe lëvoren e limonit te integruar. Pastaj rrahim te bardhat e vezeve deri sate behet nje shkum e forte si dëborë me një majë e kripë dhe e përziej me te vetdhat e vezeve të përgatitura me par. Masen e perzier mire e qesim ne nje tepsi të lyher me gjalpë me një diametër prej 22 cm, dhe e pjekim në furrëte nxeht në 180 C për rreth një orë. Për shurup: Në ndërkohë vëmë në vlim nje en me ujë, me sheqer, kanellë dhe vanilje dhe vazhdojm ta vlojm për 10 minuta.

Në shurup te ftohtë, shtoni raki dhe lëng limoni, pastaj e perziejm. Pai te jet pjekur tortën e hekim nga furrë dhe, ende te nxehtëe shpojm me nje maje thike dhee prejm në kube. pastaj siper ia hedhim shurupin e ftohtë.

Tortën e spërkatim me arra te copëtuar.


Fjalet kyqe : embelsira  revani  arra  sherbet  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pogaqe (kifle) me gjem nga maku
Speca gogozhare me hudhra
Torte me krem qershie