Revani greke
Revani greke

Revani greke

Kuzhint.com

Perberesit:

500 gr Jogurt grek,

500 gr Sheqer,

500 gr Miellë, 4 vezë,

250 gr Griz jo shum te bluar imet,

1 Luge qaji bakin,

1 Luge qaji niseshte,

2 Luge qaji sheqer vanille,

Per sherbetin:

1 kg Sheqer,

800 ml Uje,

Lengu i gjysmes limoni dhe levora e nje limoni.

Pergaditja:

Nxehim furren ne 170 Grad.

Ne nje ene te thell hedhim vezet dhe sheqerin dhe i rrahim me mikser deri te behet krem i trash.

Pastaj ia hedhim jogurtin miellin, grizen, bakinin dhe niseshten.

Perzim tere masen mir me mikser.

Marrim nje tepsi me permasa 40x30 cm e lyejm me vaj dhe ne te e hedhim brumin e pergaditur dhe e vendosim tepsin ne furre dhe e lem te pjeket per 40 minuta.

Per sherbetin marrim sheqerin, ujin, lengun e limonit dhe levoren e nje limoni e vlojme mbi shporet 20 minuta deri sa masa te trashet pastaj e largojme nga zjarri dhe e lem te ftohet.

Shikojme revenin ne furre a eshte pjekur duke e shpuar e nese akoma eshte e lengshme lereni edhe 5 minuta tjera te pjeket ne furre pastaj e shpojme disa here me piru dhe ashtu te nxeht ia hedhim shirupin e ftohur.

Te servohet e ftohet kombinim perfekt do te ishte ne pjate te vendosen edhe nje kugel akullore me shije vanille. foodepedia. co. uk


Fjalet kyqe : embelsira  revani  greke  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Embelsirë me vishnje  nga Ledion Stars
Princez krofne me kakao
Torte me cola dhe çokolate