Revani e thjesht me kosë
Revani e thjesht me kosë

Revani e thjesht me kosë

Kuzhint.com

Perbersit per nje tepsi 35 X 25 cm duhet:

4-5 gota uji miellë,

1 pluhur fryres për ëmbelsira,

1 gota uji sheqer, 4 vezë,

3 filxhan kafeje me vaj,

2 filxhan kafeje kos.

Liker per arome.

3 gota sheqer,

1 gota uji,

2 gota leng portpkalli

PREGATITJA

Ndahen te bardhat nga të verdhat e vezeve.

Te te bardhat e vezeve hidhet sheqeri dhe me mix elektrik perzihen derisa te behen si debore, shtojme te kuqet e vezeve, vajin, likerin, kosin i perziejme perseri me mix elektrik por me shpejtesi ma te vogel per disa minuta.

Hidhet mielli dhe perzihet me tel kuzhine me masen e vezeve,

Shtrojme leter pjekje ne enen e pjekjes dhe hedhim brumin.

Piqet ne temp 200 grade disa minutat e para e pastaj e ulim ne 170 grade derisa te perfundoje pjekja.

Hiqet nga furra lihet te ftohet pak minuta dhe me kujdes e heqim letren e bardhe te pjekjes, prite ne copa i hidhet siper shurupi me 3 gota sheqer 1 gota uji, 2 gota leng portpkalli sperkatet me sheqer pluhur ose sherbehen sipas deshires me feta portokalli.

Ju beftmire!


Fjalet kyqe : embelsira  revani  thjesht  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pite e veqant e zbuluar
Omletë me perime
Makarona me salmon