Revani e terur me qokolad
Revani e terur me qokolad

Revani e terur me qokolad

Kuzhint.com

Perberesite: 150 gr qokollad per gatim 150 gr buter te bute (margarin te bute ) 100 gr sheqer pluhur 6 veze 75 gr sheqer 125 gr miell 50 gr arra te bluara Per kremin nga qokollada: 250 gr qokollad te zeze 70% kakao 3 lug ajk 150 gr copeza qokollade Pergaditja: 1.

Nxehim furren ne 180 Grad. 2.

Per brumin coptojme qokolladen dhe e shkrim.

Buterin me sheqer pluhurin i rrahim me mikser.

Ndajme vezet.

Te verdhate vezeve ia qesim nje e nga te qokollada e shkrire dhe i rrahim me mikser. Ne anen tjeter rrahim edhe te bardhate e vezeve me sheqerin dhe me kujdes e qesim te masa me te verdhat e vezeve.

Arrat i perzim me miellin dhe ia qesim mases.

Mbushim formen e tepsise me brumin dhe i lem per 30 minuta te piqen. Largojme tepsin nga furra e lem te ftohet e pastaj pregaditim shtresen siper tortes. 3.

Per qokolladen. Qokolladen e coptojme dhe e shkrijm ne avull dhke ia shtuar edhe 3 lug ajk dhe kete krem ia qesim tortes dhe ne fund si dekor i vendosm copza te vogla qokolade. ju befte mir


Fjalet kyqe : embelsira  revani  terur  qokolad  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pogaçe te mbushura me djathe (gjize) dhe majdanoze
E dini që lavamani është çerdhja e mikrrobeve
Ëmbelsire me krem mascarpone dhe karamel