Revani e shpejt
Revani e shpejt

Revani e shpejt

Kuzhint.com

Përbërësit:

 • 5 vezë
 • 15 lugë miell
 • 15 lugë sheqer
 • 15 lugë qumësht
 • 15 lugë vaj
 • 2 lugë grizë
 • ​1 pluhur për pjekurina

Përbërësit për sherbetin:

 • 3 filxhana sheqer
 • 3 filxhana qumësht
 • 1 vanil sheqer

Përbërësit për dekorim ;

 • qokollad te shkrir dhe disa copeza te vogla te qokollades

Përgatitja:

Rrahim vezët me sheqer pastaj i shtojmë të gjithe përbërësit e tjerë nje nga nje me radhe..

Përziejmë mirë dhe masen e pregaditur e qesim ne tepsi te lyer me gjalp pastaj e pjekim në temperaturë 200*C rreth 20 minuta.

Pasi te pjeket e lejme anash që të ftohet.

Pastaj ia qesim sherbetin e vaket dhe e dekorojmë kur ta sherbejm me qokollad te shkrir ne avull dhe disa copeza te vogla te qokollades.

Shpërndaje në Facebook


Fjalet kyqe : embelsira  revani  shpejt  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pogaçe te vogla me djathe nga Kaltrina Berisha
Torte me molla dhe me karamel
Turlitave me qofte dhe patate ne furre