Revani e përgaditur nga ne
Revani e përgaditur nga ne

Revani e përgaditur nga ne

Kuzhint.com

Perbersit per pandispanjen:

15 vezë të freskëta,

15 lugë sheqer,

18lugë mielle,

1 pako me pluhur fryres,

Pergatitja e revanis:

Tunden te gjitha vezët me sheqer ne nje ene te thelle me mikser per 30 minuta gjersa të krijohet

një shkumë e qëndrueshme dhe ta shtojnë vëllimin.

Pastaj ne kete mase te vezeve te rrahura e shtojm miellin e perzier me peciv me lugë nje nga nje duke e

përzier nga lartë-poshtë ne kete rast me tel kuzhine që të mos ulet volumi i brumit.

Masa e pergaditur derdhet në tepsi 38 cm të lyer me yndyrë e të përmillur.

Tepsia duhet te mbushet në 3/4 lartësi pasi që gjatë pjekjes brumi rritë vëllimin.

Futet në furrë të nxehtë me temperaturë 180 gradë C për t’u pjekur për afro 20 min.

Gjatë pjekjes duhet patur kujdes qe mos te pjeket siper shume.

Pasi te jet pjekur dhe të jet ftohur pritet në delima dhe siper i hidhet sherbeti shume pak i

vakët. dhe e leme qe te ftohet tani tersisht.

Servohet e dekoruar me kokos, arra, qokollat ne rende ose sipas shijes qe keni.

Sherbeti : 1/2 kg sheqer, 1 l ujë, 1 sheqer vanilje, sherbeti pasi të fillojë të vlojë dhe pasi te

jet shkrir sheqeri, vazhdon zierjen edhe pesë min. në zjarr të ulët pastaj e largojm nga zjarri


Fjalet kyqe : embelsira  revani  pergaditur  tegatuajm  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Bombica (recet e derguar nga Krenarja)
Tortë e shpejtë me  keksa tiramisu (pishkota)
Maskë për largimin e shenjave të akneve