Revani e mirë me pjeshka
Revani e mirë me pjeshka

Revani e mirë me pjeshka

Kuzhint.com

Perbersit;

6 luge sheqer,

2 lug kakao

8 luge miell,

1 kg pjeshka ose me shume sipasnevojes

100 gr gjeme kumbulle

50 gr sheqer pluhur perdekorim

Pergaditja;

Ne fillim pastrojm pjeshkat i kullojmdhe i ndajm ne gjysma duke ia hequr farat.

Marrim nje ene i qesim vezet dhe sheqerin dhe i rrahim me mixer derisa te trashet masa mire pastaj ia qesim millin e perzier me peciv dhe kakao nje nga nje me lug duke e perzier tani me tel kuzhine.

Masen e fituar e qesim nje tepsi te shtruar me leter perpjekje dhe te lyer me vaj pastaj renditim pjedhkat si ne foto duke i vendosur pjeshkave ne mes gjeme kumbulle dhepastaj e pjekni ne furre ne temperatur 200 grad (shih foton)

Pasi te jet pjekur e dekorojm me sheqer pluhur.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  revani  pjeshka  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Biskota (keksa) me pudingë
Sanduiç me krem salmoni dhe krem spinaqi
Pite Ramazani