Receta per pjeshka
Receta per pjeshka

Receta per pjeshka

Kuzhint.com

Përbërësit:

3 kokrra vezë,

180gr sheqer,

225ml vaj,

3 lugë qumësht,

1 qese vanill sheqer,

2 qese pluhur për pjekurina,

450gr miellë.

Për fillin:

350gr marmeladë ose reqel kajsie,

dhe thermijat e pjeshkave,

Per dekorim;

3 lloje te ngjyrave;

te verdhen, te kuqen, dhe te gjelberten

Përgatitja:

Përziejmë vezët me sheqer dhe i shtojmë vajin e përziejm mirë deri sa të bashkohet masa.

Qesim qumështin, sheqer vanilen dhe i përziejm përsëri.

Në fund i qesim 2 kese pluhur për pjekurina 3 lugë miell dhe i përziejmë bashke me nasen e me siperme.

Kete mase e lëmë në frigorifer për afërsisht 2 orë. (në një enë plastike) te mbuluar me kapak.

Pas 2 orësh e nxjerrim nga frigoriferi dhe ia qesim miellin ngadal per ta formu nje brum te ngjeshur.

Mandej e qesim mbi tavolinë dhe me duar e formojmë një brum deri sa nuk ngjitet për duar.

E ndajmë brumin në toptha të vegjël dhe i qesim në tepsi me letër të yndyrshme.

I pjekim ne temperaturë 170*C per 15-20 minuta.

Kur te piqen i lëmë të ftohen pak dhe i marrim i gerryejme pjesen e poshtme ne mes deri sa të bëhet nje hapësirë e mjaftueshme për mbushje.

Thërmijat e grryera i përziejmë me marmeladë ose reqel dhe me këtë i mbushim pjeshkat. ku edhe i bashkojm nga 2 copa bashkë.

Per te marr formen e pjeshkes ateher duhet qe te merrnu 3 pjata dhe ne ato duhet te qitni 3 ngjyrat veq e veq ;te verdhen, te kuqen, dhe te gjelberten.

Ne fund merrni pjeshkat e formuara dhe futeni leht ne pjatat me ngjyre duke ia dhene formen si ne foto.


Fjalet kyqe : embelsira  receta  pjeshka  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Revani me kos
Pallaqinka(krepa) te mbushura me mishe ne furre
Torte me banane dhe krem çokolate