Receta më e mirë për mafin
Receta më e mirë për mafin

Receta më e mirë për mafin

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

2 1/4 e tasit me miell 1 1/2 lugë çaji me pluhur për pjekje 1/2 lugë çaji me sodë buke 1 lugë çaji me kripë 3/4 e tasit me sheqer 1/2 tas me qumësht 4 lugë gjelle me gjalpë të shkrirë 4 lugë jelle me vaj neutral( i kokosit, kikirikave apo nga perimet) Shtesë sipas dëshirës suaj (fruta të freskëta, arra, lajthi, bajame të coptuara, copëza të çokolatës apo përzierje e të gjithave ng pak)

Pregaditja e recetës :

Ngrohim paraprakisht furrën në 175 *C.

Bëni me yndyrë kanaqen e kekut me sprej për mosngjitje.

Në tas të madh, rrahim miellin, pluhurin për pjekje, sodën e bukës, kripën dhe sheqerin, 15 apo 20 sekonda.

Bëni një bunar në mes në të cilin i derdhim qumështin, vezët, gjalpën e shkrirë dhe vajin.

Rrahim tërë kombinimin, 1 deri në 2 minuta.

Përdorim një lopatëz gome që të bëjmë përzierjen e tërësishme dhe të barabartë.

Mbushim 3/4 e tasave të kanaqes për kek të mbushur.

Pjekim derisa një kruese dhëmbësh e vendosur në mes, del jashtë e pastër, 25 deri në 30 minuta.

E ftohim për të paktën 15 minuta para se t`a servojmë.


Fjalet kyqe : embelsira  receta  mire  mafin  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tortë e shpejtë me  keksa tiramisu (pishkota)
Kek me kakao dhe coca cola
Shahe  torte  me pudinge te çokollades