Recet kunder pezmatimeve  te ndryshme
Recet kunder pezmatimeve te ndryshme

Recet kunder pezmatimeve te ndryshme

Kuzhint.com

Recet popullore per sherimin e asmes. bronhitit, kolles dhe mushkrive Perbersit; Gjysem kg qepe te kuqe. Gjysem kg sheqer ngjyre kafe, 2 limona mesatar, 6 gota uje, 7 luge gjelle mjalte Pregaditja; Vendosim sheqerin ne nje ene ne zjarre te ngadalshem derisa te marr nje ngjyre te arte, ia shtojm qepet e grimcuara dhe e perziejm per pak kohe dhe ne te shtojm edhe ujin.

Kete mase e leni te vloj derisa te zvoglohet per gjysem uji ne tengjere pastaj e hekim nga zjarri. Nderkoh ne ene shtrydhni limonat, shtoni mjaltin dhe e perzieni mire dhe lereni te pushoj tere naten pastaj ne mengjes e qitni ne nje shishe. Perdorimi i ketij qaji behet duke e pire nje luge gjelle para dhe nje pas buke derisa ta shini qe vertet jeni permirsuar nga pezmatimet e mushkrive, fytit etj. Femijet duhet te knsumojn nga nje luge qaji pare qdo vakti.


Fjalet kyqe : keshilla  recet  kunder  pezmatimeve  ndryshme  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Qaji qe sheron ftohjet dhe dhimbjen e fytit!
Mishe pule me rizoto dhe perime nga tegatuajm.com
Midhje të fërguara