Recet kineze me mish te bardhe dhe kikirik
Recet kineze me mish te bardhe dhe kikirik

Recet kineze me mish te bardhe dhe kikirik

Kuzhint.com

Perberesit: 500 gr Mish te bardhe pule i prere ne katror 2 Luge qaji vaj susami 2 Luge qaji vaj kikiriku 4 Qepe pranverore 2 Thelpi hudhre 2 Luge qaji xhenxhefil i bluar Gjysme speci te kuqe djeges 3 Luge gjelle uthull 3 Luge gjelle Soja salce 2 Luge qaj sheqer 100 gr Kikirik Oriz Pergaditja: Me orizin bejme pilaf.

Ne nje ene te thelle qesim uthullen, vajin nga susami, soja salcen dhe sheqerin.

Ne tigan qesim vaj kikiriku dhe ne temperatur te larte fergojme mishin e bardhe te prer ne katrore.

Pasi te jete ferguar e largojme nga zjarri.

Marrim thelpit e hudhres, specin e prere, xhenxhefilin dhe qepet e reja te prera ne rrathe dhe i fergojme te gjitha se bashku.

Pastaj ia qesim perzierjen me uthullen dhe ne fund mishin e ferguar dhe kikiriket.

E lem masen te vloj mire dhe pastaj e servojme ne pjate sebashku me orizin dhe e dekorojme me pak qepe te reja pranverore. Burimi: http://blog. bazonline. ch/ Perkthimin e ka bere faqja ne facebook Te gatuajm. https://www. facebook. com/pages/Te-gatuajm/1398446683727974?ref=hl


Fjalet kyqe : gjellera  recet  kineze  mish  bardhe  kikirik  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tatlia shumë të shijshme
Supë me hithra një recetë e shpejtë
Si të gatuajmë pite të mbushura pa formë rrumbullake