Reçelë nga  ftoni
Reçelë nga ftoni

Reçelë nga ftoni

Kuzhint.com

Përbërësit:

  • 1 kg ftonj
  • 1. 25 kg sheqer
  • 2 gota mesatare me ujë

Pergatitja

Presim ftoin ne kube dhe e hedhim ne nje ene te mbushur me uje te valuar.

Ndërkohë, në një tenxhere hedhim ujin dhe sheqerin dhe i lëmë të ziejnë deri sa të bëhet një shurup I tashë.

Kullojmë copat e ftoit dhe i hedhim në shurup, duke vijuar zierjen, i lëmë deri sa të bëhet një masë e trashë.

Më pas i heqim nga zjarri dhe e lëmë të ftohet, duke e mbuluar tenxheren me një leckë të lagur.

Pasi të jetë ftohur për disa orë, e ndajmë nëpër kavanozë, të cilët i mbyllim mirë.

Reçel me ftonj te pergaditura nga Suada Ramizi Hasimi


Fjalet kyqe : embelsira  reqel  ftoi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Makarona me gjoks pule,kepurdha dhe brokoli  nga  tegatuajm
Kek me badema
Shampite