Reçel shalqiri (gliko)
Reçel shalqiri (gliko)

Reçel shalqiri (gliko)

Kuzhint.com

PERBERSIT:

  • 1 kg lëkurës halqiri
  • 1. 5 kg sheqer
  • 250 g gelqere
  • 3 litra ujë
  • 1 1. 5 gram lëng limoni ose acid limoni

PërgatitjePjesët e gjelbërt të lëkurës dhe të kuqen te shalqinit duhet hequr. Copat pastrohen dhe prehen ne katror, trekëndësh. ose forma tjera qe deshironi mi prerë. Pasi te kemi perfundu me prerjen i fusim ne nje en me ujë te perzier me gëlqere dhe i leme gjatë natës. Copat e shalqinit i kullojm dhe i pastrojm me uj pastaj i qesim duke i hedhur në valë ne shurup i cili duhet te ketmarr vale njeher dhe i ziejm derisa të jenë trashur reqeli ose gliko Poas te jet zier mire dhe te jet trashe lengu i qesim acid limoni ose lëng limoni ngadal. dhe e ziejm për 1-2 minuta më shumë. Kur te jet zier tersisht e lem qe të ftohtë, dhe e vënëdosim neper kavanoza te sterilizura duke i ruajtur në temperaturën e dhomës.

Perkthyer nga /eksitarif. com/


Fjalet kyqe : embelsira  reqel  shalqiri  gliko  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Një salcë që lufton migrenën
Berliner
Këshilla për funksionimin e mirë të zorrës së hollë