Reçel nga mjedrat
Reçel nga mjedrat

Reçel nga mjedrat

Kuzhint.com

Përbërësit:

• 2 kg mjedra• 1 kg sheqer• 1 limon

Përgatitja:2 kg mjedra i hidhni në kullore dhe i lani, duke e fundosur kulloren në ujë 5-6 herë, derisa të lahen mirë.

Mjedrat të kullohen dhe në tenxhere të bëhet kjo radhitje: një rend mjedra, një rend sheqer, ndërkaq në fund të hidhet lëngu i limonit dhe të lihen 2 orë në vend të ftohtë.

Pas dy orësh të zihen në zjarr të lehtë.

Kur të fillojnë të valojnë duhet të vazhdohet me zierjen dhe me atë rast me kujdes të përzihen në mënyrë të reçeli të mos shkrumbohet.

Reçelin e zier duhet ta ambalazhin në kavanoza të nxehur.


Fjalet kyqe : turshi  reqel  mjedrat  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Gurabija (biskota) me nisheste
Dolma me kungulleshka
Njoki carbonara