Reçel me pjeshka nga tegatuajm
Reçel me pjeshka nga tegatuajm

Reçel me pjeshka nga tegatuajm

Kuzhint.com

Përbërësit:

1kg pjeshka,

200g sheqer,

2lugë çaji lëng limoni,

200ml ujë.

Përgatitja:

Ne fillim pastrojm pjeshkat ia jekim farat dhe i qesim ne nje tengjere qe ti ziejm pjeshkat mbi pane per 20 minuta me 100ml ujë. me pas ia shtojmë sheqerin i ziejm edeh 10 minuta dhe me pas ia shtojm edhe lëngun e limonit.

Pasi ta kemi shtuar edhe lengun e limonit I ziejmë edhe dhjetë minuta te tjera dhe pastaj e largojm nga zjarri dhe menjeher e fusim në vazo qelqi te sterilizuara ma pare.

Ruhen ne vende te fresketa.

Foto nga --Familja Badalli

Receta nga --tegatuajm.


Fjalet kyqe : turshi  reqel  pjeshka  tegatuajm  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

 Lasagne me spinaq (lazanje)
Salca Bechamel
Tortilla me boronia ( bizele)