Reçel me pjeshka nga -tegatuajm.com
Reçel me pjeshka nga -tegatuajm.com

Reçel me pjeshka nga -tegatuajm.com

Kuzhint.com

Përbërësit:

  • 1kg pjeshka,
  • 200g sheqer,
  • 2lugë çaji lëng limoni,
  • 200ml ujë.

Përgatitja:

Ne fillim pastrojm pjeshkat ia jekim farat dhe i qesim ne nje tengjere qe ti ziejm pjeshkat mbi pane per 20 minuta me 100ml ujë. me pas ia shtojmë sheqerin i ziejm edeh 10 minuta dhe me pas ia shtojm edhe lëngun e limonit.

Pasi ta kemi shtuar edhe lengun e limonit I ziejmë edhe dhjetë minuta te tjera dhe pastaj e largojm nga zjarri dhe menjeher e fusim në vazo qelqi te sterilizuara ma pare.

Ruhen ne vende te fresketa.

Foto nga --Familja Badalli

Receta nga --tegatuajm. com


Fjalet kyqe : turshi  reqel  pjeshka  tegatuajm  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pogaqe  lule me kuleq
Bakllave  me qokollade
Gjenden krimba në produktin serb për fëmijë