Quiche lorraine’, byrek tradicional francez
Quiche lorraine’, byrek tradicional francez

Quiche lorraine’, byrek tradicional francez

Kuzhint.com

Përbërësit:

Për brumin:

▪ 250 gr miellë,

▪ 125 gr gjalpë (të jetë i butë në temperaturë ambienti),

▪ 1 e verdhë vezes,

▪ 50 ml ujë,

▪ pak kripë.

Për kremin e qumështit:

▪ 300 ml qumësht (ose 150 ml pana e 150 ml qumësht),

▪ 3 vezë, ▪ pak kripë,

▪ pak piper,

▪ pak arrë muskat.

Perimet: mund të jenë nga më të ndryshmet:

▪ një qepë e kuqe,

▪ pak majdanoz,

▪ një karotë,

▪ një kungull,

▪ një spec i prerë në formë rrethore,

▪ 50-60 gr kërpudha,

▪ 100 gr domate qershi,

▪ 30 gr ullinj te zinj,

▪ pak djathë i grirë kaçkavall,

▪ Salmon i tymosur.

Përgatitja:

Si fillim përgatisim brumin.

Në një enë hedhim miellin, kripën, gjalpin.

Me majat e gishtave përziejmë gjalpin me miellin derisa përbërja e miellit me gjalpin të bëhet si rëra.

E fërkojmë përbërjen paksa mes duarve.

Ky proces nuk duhet të zgjas gjatë.

E hapim miellin dhe hedhim ujin në mes.

Shtojmë dhe të verdhen e vezës.

Ngjeshim brumin shpejt në mënyre që të gjithë përbërësit të përzihen mirë.

Brumi duhet të jetë homogjen.

Ne planin e punës shtrojmë letër kuzhine, hedhim pak miell dhe fillojmë të hapim brumin duke bërë kujdes çarjet që mund të krijohen anash.

E vendosim me gjithë letër mbi tavë dhe e shpojmë lehtë me pirun.

Në mungesë të letrës së kuzhinës, lyejmë tavën me gjalpë për të evituar ngjitjen.

Brumi i tepërt që del sipër bordit së tavës mund të pritet me thikë.

Vendosim tavën në frigorifer dhe vazhdojmë me përgatitjet e perimeve.

Pasi i kemi larë, presim perimet në formë kubike dhe shtojmë pak vaj ulliri, pak majdanoz dhe pak kripë.

I vendosim në zjarr të ngadaltë.

Shtojmë dhe kërpudhat së bashku me pak gjalpë (sipas dëshirës).

Në një enë qelqi hedhim tre vezë dhe i rrahim me pirun, shtojmë pak pana dhe pak qumësht (në mungese të panës shtoni vetëm qumësht.

Masat e kremit të qumështit, duhet pak a shumë, aq sa të mbulojnë perimet në tavë.

Ndërkohë furrën e ndezim në temperaturën 180 gradë.

Nxjerrim tavën ku hapëm brumin nga frigoriferi.

Hedhim pak djathë të grirë kaçkavall, pastaj shtrojmë perimet.

Hedhim kremin e përgatitur, disa domate qershi, përsëri pak arrë moskat, vendosim sipër salmonin e tymosur dhe e vendosim në furrë 180 gradë përreth 50 – 60 min.

Pasi është pjekur, e lini të ftohet dhe e shërbejmë quinche lorraine në copa.


Fjalet kyqe : brumera  quiche  lorraine  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Mini kekë të shpejt dhe të shijshëm
Torte me biskota
Urreni të mbani dietë? Fajin e kanë qelizat nervore!