Qorbe verore me domate
Qorbe verore me domate

Qorbe verore me domate

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

2 Qepe te prera imet, 2 Thelpinj hudhre te prera imet, 1 karot te grir imet ne rende, Nje spec i kuq djeges dhe nje pa djege , vaj ulliri dhe 6 Domate te prera ne copa , Nje luge qaji origano, Krip piper dhe sheqer, Piper i kuqeveget(erza), Kungulleshka te prera imet, patelgjana te zi te prera imet

Pregaditja e recetës :

Majdanoz Qepen dhe hudhren i qerojme dhei presim ne katrore te imet edhe specave ia largojme farat dhe i presim imet

Edhe perbersit tjer i pastrojm dhe i presim imet ne te njejten menyrHedhim vaj ne nje tenxhere e lem mbi zjarre te nxehet

pastaj ia shtojme qepen, hudhren specin dhe te gjithe perpbersit e tjer(perimet )perveq domateve dhe

I fergojme ngadal mire derisa te zbuten pastaj ia shtojme piperin e kuqe, domatet, origanon dhe erzat e tjera

Ket mas e lem mbi zjarre qe te zihet ne temperatur te ngadalshme duke e perzi her pas here qe mos te na ngjitet.

Qorbes me domate i hedhim krip, piper si dhe pak sheqer si dhe majdan.


Fjalet kyqe : gjellera  qorbe  verore  domate  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Rolad me nutella
Njoki carbonara
Semifreddo al Caffe