Qorbë me patate
Qorbë me patate

Qorbë me patate

Kuzhint.com

Per 4 persona ;

- 1 kg patate gjelle

- 300 gr mish

- 12qepe te vogla

- 2 thelpa hudhre

- 1 buqete majdanoz

- 1 luge miell

- 1 gote leng mishi

- ereza, piper dhe kripe

Pergatitja:

Marrni mishin dhe prijeni ne copa me madhesine te vogla.

Lerini copat per 5 minuta ne nje uje te pakripur.

Merrini me pas copat e mishit me nje luge kulluese dhe vendosini ne nje leter kuzhine qe te kullojne.

Ngrohni nje tigan ne nje zjarr te bute per 2 minuta dhe me pas vendosni copat e mishit qe te shkrijne ne te.

Qeroni qepen dhe prijini ne feta te holla si unaze.

Qeroni edhe lekurat e thelpave te hudhrave dhe shtypini me anen e sheshte te nje thike.

Hidheni hudhren ne mish sapo te behet i shkelqyeshem, hidhini dhe unazat e qepeve dhe ngrijeni me shume zjarrin.

Skuqini per 3 minuta derisa te leshoje arome.

Me pas hidhini qepet dhe skuqini derisa te nisin te marrin ngjyre.

Nxirrni hudhrat, qepet dhe copat e mishit nga tigani.

Hidhini lugen me miell lengut dhe lereni kete salce baze te ngjyroset pak.

Shtojini pak ereza, pak vere, hidhini serish copat e mishit, hudhrat dhe qepet dhe ngrohini serish ne nje zjarr te bute, duke i trazuar rregullisht.

Hidhini gjysem gote leng mishi, por bejeni kete pak nga pak qe salca te mos behet shume e trashe.

Qeroni dhe pastroni patatet, (mos i lini ne uje ku mund te ikin vitaminat).

Prijini ato ne copa te medha dhe thajini me leter kuzhine, qe t'u iki lengu.

Hidhini patatet ne tigan dhe shtojini pak kripe dhe piper siper.

Hidhini siper lengun e mishit qe ngeli ne gote pasi te kene zene vend patatet dhe me pas buqeten me majdanoz persiper.

Verini kapakun tiganit dhe lerini patatet te vlojne perbrenda derisa te jene gatuar mire pas rreth 20 minutash.


Fjalet kyqe : gjellera  qorb  patate  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me griz,arra dhe molla
Kepurdha te mbushura
 Speca turshi te mbushur me perime