Qokollate e ngroht e bere ne shtepi
Qokollate e ngroht e bere ne shtepi

Qokollate e ngroht e bere ne shtepi

Kuzhint.com

Perbersit per 1 filxhan qokollata te ngrohte:

  • 1 luge plot kakao te hidhur pluhur ( e cilesis me te mire),
  • 2 luge plot sheqer,
  • kallamsheqeri (ngjyr kafe),
  • 1 luge te vogel miell,
  • 250ml qumesht,
  • pak kanelle,
  • gjysme luge te vogel gjalp ( sipas deshires).

Pergaditja;

Vendosim ne nje tenxhere te vogel kakaon pluhur, sheqerin, miellin dhe pak kanell duke i perzier te gjithe perbersit bashk deri sa te homogjenizohen.

Shtojme pak nga pak qumeshtin e ftohte dhe gjithmone duke e perzier, duhet te perfitojme nje krem te trash ngjyre kafe dhe pa kokerriza.

Ne kete moment hedhim edhe qumshtin e mbetur dhe e vendosim masen ne zjarr te avashem duke patur kujdes qe qokollaten ta perziejm gjate gjithe kohes per shkak se mund te formohen kokerriza dhe te ngjise ne anet e enes.

E leme ne kete menyre rreth 10 minuta apo deri sa te arri trashesin e deshiruar.

E heqim nga zjarri e hedhim ne nje filxhan dhe e shijojme sipas deshires me pak pana siper.

KESHILLE: Per ta bere akoma me te shijshme qokollaten ton, shtojme gjysme luge gjalp ne momentin qe merr vale.


Fjalet kyqe : embelsira  qokollate  ngroht  bere  shtepi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Disa mënyrat natyrale për mirëmbajtjen e duarve
Makarona pasta) ne furrè
Mufinsa me  kokos