Qofte  te  pjekur
Qofte te pjekur

Qofte te pjekur

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

4 patëllxhana , 50 gr parmesan, 2 vezë (1 gjithë 1 veze), 150 ml të qumështit, 3 feta buke te zbutur me qumësht), 1 karafil dhe hudhër, 3-4 gjethe majdanoz dhe kripë , Thermia buke (rreth 5-6 lugë)

Pregaditja e recetës :

Qumësht e qesim mbi bukë për ta bërë ata qe të zbuten

Lahen dhe zhvishem patëllxhan, prehen në feta dhe i vënë ato në një kullesë, me kripë, për rreth gjysmë ore.

Ziejm fetat e patëllxhaneve në ujë të vluar për 5 minuta me hudhër, dhe i lem ne vend të thatë te kullohen

Në një mikser qesim patëllxhan, shtoni bukën shtrydhur nga qumështi, djathi, vezë, majdanoz dhe kripë, dhe bëjëm një paste tenga kjo mas dhe e qesim me nje ene.

Nga kjo mase formojm qofte sina pëlqen derisa ju të përfundojë komplet.

Në një tas përzierje pak e thermia buke me një lugë gjelle djathi parmezan dhe një majë kripë, duke i rrotullu qoftet me bukë dhe i vendosim ne tabaka per pjekje te shtruar me letër me pak vaj dhe piqem në 180 gradë për rreth 30 minuta.


Fjalet kyqe : gjellera  qofte  pjekur  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Nje keshille per peshqiret qe pastrohemi!
Pete me patate
Fara e zezë: vetit sheruse