Qofte shtepie te pergaditura nga tegatuajm
Qofte shtepie te pergaditura nga tegatuajm

Qofte shtepie te pergaditura nga tegatuajm

Kuzhint.com

Perberesit:

600 gr mish viçi i grire,

2 vezë, 200 ml qumësht,

4 feta buke te bardhe,

100 gr djath te grir,

vaj ulliri,

krypë majdanoz,

piper te zi,

piper te kuq te bluar.

Pergatitja:

Hedhim qumeshtin ne nje tas dhe shtojme copat e bukes per tu zbutur.

I leme rreth 5 minuta dhe pastaj i shtrydhim.

Qumeshtin e mbetur e leme menjane se mund te na duhet per tja shtuar brumit te qofteve nqs del shume i thate.

Perziejme fillimisht buken me vezet, majdanozin, djathin e grire pipernat dhe pak kripe.

Me pas shtojme dhe mishin e grire dhe krijojme nje mase si tip brumi per qofte.

Ne qoftse del shume i thate, mund ti shtoni pak nga qumeshti i mbetur, ne qoftse eshte shume i lenget, mund ti shtoni pak miell.

Kur brumi te kete fituar formen qe na pelqen, lyejme duart me vaj dhe krijojme me te qofte te vogla rrumbullake.

Per sa i perket pjekjes, mund ti skuqni n vaj, ose ti piqni ne furre me 200 grad per rreth 40 minuta, ose ti zjeni ne salce domate per rreth 30 minuta dhe ti perdorni si harxh per makarona.

Servimin mund ta beni me qfar te deshironi, une kete her e kam ber me patate te skuqura dhe sallat te gjelbet.

Ju befte mire.


Fjalet kyqe : gjellera  qofte  shtepie  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Embelsire me dy lloje te kremit
Si ta pastrojme derrasen per prerje pa ndihmen e kimikaleve?!
Hudhra, ilaç për sëmundjet e gjakut